FILE     WR     GAME  

[ List All Documents ]

Help (Bulgarian)

Настройки и тренировки


За всяко състезание колата трябва да се подготви и настрои. За бързите писти не е необходимо много сила на притегляне, а пистите с неравна настилка искат по-еластично окачване. Препоръчително е първо да се прочете репорта на главния инжинер. Когато настройките на колата са направени -> натисни бутона TEST.

Тестови обиколки и фини настройки
Всеки път, когато се завърти обиколка на трасето се получава информация за колата, кои параметри на компонентите се нуждаят от промяна. Идеалните настройки са компромис между ниските и високите стойности. Като се променя слайдъра(бутончето, което се движи наляво-надясно от минимално към максимално възможното за даден компонент) на съответното поле се променят и параметрите за него. Това е необходимо както за първоначалните, така и за по-фините настройки, докато се постигне „перфектна обиколка”. ВАЖНО: понякога може с по-добри настройки да се получат по-слаби времена, поради износване на гумите, пилотска грешка и др.
Експериментателен Слайдър
С него се контролира количеството информация, което се получава за всяка тест обиколка. ВНИМАНИЕ: често пъти високите стойности карат могат да доведат до инцидент с колата (пилота обръща доста внимание върху поведението на колата, не върху карането)
Работа в екип
Има възможност да се копират настройките на съотборника, за да се постигнат по-добри времена. Опцията Team Talk позволява да се комуникира със съотборника, за да се получи ценна информация, съвет и др., спомагащи по-добрата работа.

Cтил на каране, настройки за състезание
Тези параметри са за държанието по време на състезание. Обикновено са 2 параметъра – за мокро и сухо трасе. Например можеш да решиш да караш по-внимателно „на мокро” с цел да се избегне катастрофа. Или обратното – точно на мокро, когато всички са внимателни да „настъпиш газта” в стил Айртон Сена и да постигнеш паметна победа (стил Донингтън парк 1993 ). Това зависи от теб !

Overall Speed/Pace – Колкото по-бързо, толкова по-опасно!
Aggression – колкото по-агресивно се кара, толкова шансът за изпреварване е по-голям, но също така и рискът от катастрофи.
Tyre Use - може да изстискаш максимума от гумите бързо и да караш бързо в началото, но така ресурсът им се изхабява по-бързо, тоест скъсява се животът на гумата. Колко точно да се „натиска” зависи предимно от стратегията и броя пит-стопове.
Mechanical Sympathy – Може да поискаш да си малко по-бърз за сметка на по-голяма вероятност за техническа неизправност.

Pit Stops – тук има два слайдъра за пилота и за отбора. Пит-стоповете отнемат време, но от друга страна е по-добре да влезеш в бокса вместо да използваш ресурса на колата на макс и да отпаднеш или да получиш повреда и да станеш по-бавен.

Race Start – Възможността да рискуваш на старта и да се опиташ да заемеш по-добра позиция след първия завой. За сметка на това се увеличава риска колата да загасне или да се получи неприятен инцидент. Изпреварването е по-лесно на старта, особено ако разполагаш с по-бавен болид(заради стратегия или др), така че това може да е добър шанс да спечелиш позиции, които после да задържиш до пит-стоповете, убивайки чуждата тактика. Препоръчва се и за тези, които са се провалили в квалификацията.
Квалификация


Квалификация

Kвалификацията се осъществява наведнъж. Тя показва моментното състояние по-вярно от тренировъчните сесии, а също така и решава стартовата решетка за състезанието.
Може да се определи с какви гуми да се кара в квалификацията и колко агресивно да се кара. Ако се състезаваш в шампионат, където има повече от 1 квалификационна обиколка (няколко излизания), препоръчително е първата да е по-спокойно, само да се запише някакво време.
Някои шампионати дори разрешават кога да излезеш на пистата за „бърза” обиколка. Обикновено колкото по-късно, толкова по-добре, но има и шанс да се попадне в трафик от други коли.

Състезание


Както квалификацията е предшествана от тренировъчна сесия, такава „загряваща” сесия има и преди състезанието. Ако времето не се променя през състезателния „уикенд”, тогава се предполага, че (почти) всички ще имат добри настройки. Затова стратегията за състезанието може би е решаващия фактор за постигане на победа или добро класиране.

Основна стратегия
Тук се определя с какви гуми да се започне, броя пит-стопове и в кои обиколки да се осъществят. Това е лесно – просто трябва да се избягва да се влиза в бокса по едно и също време със съотборника.

Как да се справя с променливи атмосферни условия

Ако вали – ще трябва да определиш с какви гуми да караш. Нагласи слайдъра за да контролираш каква точно трябва да е „сместа” на различните видове гуми – доколко да отговарят за сухо и мокро време. Отдолу полето, на което има тикче позволява да определиш на какви гуми да съсредоточиш вниманието си, а другите да ги изхвърлиш от програмата изцяло за състезанието.
Слайдъра за changing tyres показва склонността на пилота да иска смяна на гуми при променени условия. Да се спира твърде често за смяна на гуми и при най-малката промяна в климата ще даде наистина по-бързи времена в обиколките, но ще се загуби много време в бокса, което е пагубно при попадане в трафик.
Може също така да се избере и как пилота да реагира при кола за сигурност – колко обиколки преди предвидения пит-стоп, ако излезе сейфти кар да се влезе в бокса. С влизането в бокса по време на кола за сигурност се губи по-малко време отколкото обикновено, но ако е направено много преди планувания пит-стоп може да развали тактиката, а и пилотът ще кара с повече гориво.

Игорви ред и резултати от състезанието


Обикновено състезанията започват с тренировъчна сесия, където се правят настройки за квалификацията, а след нея идва и загряващата сесия, в която болидите се подготвят за състезанието.
По пощата се получава e-mail, който показва развоя на сесиите, а когато играчът влезе в играта има възможност да види резултатите от страниците Office или News. Резултатите от състезанието могат да се видят чрез специални анализи „обиколка по обиколка”, графики и др.

За повече помощ
Това са основните неща за играта на кратко. За повече информация – виж BATracer Forum и задай въпросите си там.
__________________________________________


Document created by Deyan Rangelov - Pycku. Last updated 1 Jun 2023.

© BATracer 2000
2003, 2006-2024